Strona główna

Symbol dworca w Krakowie powraca!Zbliża się otwarcie nowego podziemnego dworca w Krakowie. Wśród "gości" będzie też ON - ma dwa metry, jest okrągły i znają go wszyscy w Krakowie.

Słynny krakowski Globus powrócił na dworzec. Obecnie przy nie młodym, bo pełnoletnim już obiekcie (w tym roku przypadają jego 18 urodziny!), prowadzone są ostatnie prace odmładzające. Budowlańcy wypełniają przestrzeń pomiędzy kontynentami nową czarną farbą, dzięki czemu na otwarciu dworca będzie on wyglądał jak nowy. Wcześniej poddano renowacji wykonane z mosiądzu kontynety.

Historia Globusa przy dworcu Kraków Główny sięga 1996 roku. Po zainstalowaniu na dworcu nowych zegarów na peronach, formuła spotykania się "pod dworcowym zegarem", który był umieszczony na elewacji frontowej wyczerpała się. Żeby ją podtrzymać powstał pomysł, że wyznaczyć nowy punkt spotkań. Padło na Globus, ponieważ nie tylko był ciekawą formą, ale nawiązywał do miejsca, czyli dworca który od początku historii kolei był bramą do podróży tych bliższych i dalszych.

Poza tym Globus świetnie wpasował się w przestrzeń stając tuż koło wiaty retro. Pomysłodawcami jego stworzenia byli architekci Agencji Centrum, którzy opracowali jego projekt. Kolejarze go zaakceptowali. Żeby go wykonać najpierw trzeba było stworzyć drewniany model, a następnie odlać dwie żeliwne półkule, które zostały później zespawane w całość. Wewnątrz Globus jest pusty, ale w jego podstawie ukryto miedzianą tuleję. - Znajduje się w niej między innymi kopia  „Uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów nr 186/74 z dnia 2.08.1974 r w sprawie odnowy zasobów zabytkowych Krakowa” w której zawarto warunki przebudowy terenów kolejowych na Krakowskie Centrum Komunikacyjne oraz kopia aktu „erekcyjnego” dworca krakowskiego i KCK –  z podpisami stosownych wtedy władz, a także aktualności prasowe - mówi Ryszard Frankowicz, generalny projektant dworca.

Globus zniknął sprzed dworca w czasie budowy Galerii Krakowskiej. Teraz powraca na nowy podziemny dworzec, żeby znów stać się miejscem spotkań krakowian i podróżnych.

Przyjaciele dworca   
   
   
   
   

Strona internetowa współfinansowana przez Unię Europejską
ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko